background

Turystyczny Sławków

Sławków to miasto o ogromnych walorach turystycznych, przyrodniczych i rekreacyjnych. Wzmocnienie tego potencjału było jednym z celów projektu rewitalizacji centrum. Wśród założeń projektu znalazło się ożywienie ruchu turystycznego, poprawa jakości życia mieszkańców i dostępu do obiektów kultury, obszarów rekreacyjnych i miejskich terenów zielonych. Jednym z elementów kształtujących potencjał turystyczny Sławkowa jest przepływająca przez miasto Biała Przemsza. To jeden z niewielu odcinków tej rzeki o nietkniętych ręką człowieka brzegach. Kilka lat temu Stowarzyszenie „Przyjaciół Białej Przemszy” założyło tu jeden z pierwszych w Polsce naturalnych inkubatorów pstrąga. Rzeka może stać się również wyjątkowym miejscem do uprawiania turystyki kajakowej.

Przez Sławków przebiega również Europejski Szlak Kulturowy Świętego Jakuba. Już trzy obiekty na terenie miasta zostały oznaczone muszlą św. Jakuba, międzynarodowym znakiem rozpoznawczym szlaku. Na odwiedzających Sławków turystów czekają miejsca noclegowe, między innymi w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. – Schronisko jest bazą turystyczną dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale także dla wszystkich turystów, którzy chcą u nas przenocować. Schronisko posiada pięćdziesiąt miejsc noclegowych, samoobsługową kuchnię, zadaszony taras i krąg ogniskowy. W oparciu o to można organizować nie tylko noclegi. Można przyjeżdżać tu również w ramach pobytów dziennych i aktywnie tu wypoczywać. W schronisku posiadamy profesjonalny punkt informacji turystycznej, stworzony kilka lat temu w ramach środków unijnych, we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną. To jeden z dwóch takich punktów w mieście. Z kolei we współpracy z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych udzielamy turystom zniżek na noclegi i organizujemy, w oparciu o naszą bazę, aktywny wypoczynek – mówi Grażyna Proszczek, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Sławkowie.

Wszystkich miłośników konnej rekreacji zapraszają zlokalizowane w Sławkowie stadniny. Dzieci i dorośli mogą tu bezpiecznie uczyć się jazdy konnej. 
- Dziewiętnaście lat temu powstała, pod egidą PTTK Górka Turystyka Jeździecka. Swoją edukację jeździecką dzieci zaczynają już w wieku trzech lat, od oprowadzania pod opieką instruktora i rodzica. Prawdziwa nauka jazdy konnej zaczyna się w wieku siedmiu lat. Organizujemy szkółkę jazdy konnej i rajdy po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. W naszych okolicach wytyczone są trasy do jazdy konnej, którymi można dojechać do Częstochowy i w drugą stronę, do Nielepic pod Krakowem – opowiada Rafał Piętak, właściciel stadniny koni „Tabun”.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kościółek św. Jakuba, ruiny zamku biskupów krakowskich, czy historyczna zabudowa rynku – to zaledwie kilka z wielu obiektów i miejsc bezcennych historycznie. Cenne eksponaty związane z historią można zobaczyć w Dziale Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury. Wiele tajemnic przeszłości wciąż czeka na swoje odkrycie. Pomocą turystom służą, wspomniane już wcześniej, Punkty Informacji Turystycznej, znajdujące się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na Niwie i w rynku.

„Na sławkowskim chlebie Kraków zbudowano” – mówi nie bez racji stare przysłowie. Poza wspaniałym pieczywem w Sławkowie można też posmakować wielu lokalnych i regionalnych potraw. Godne polecenia są m.in. sławkowski żurek i polewka. Na odwiedzających Sławków gości czeka wiele klimatycznych obiektów gastronomicznych. Zabytkowa Austeria i wiele klimatycznych lokali w centrum miasta zaprasza do skorzystania z wyjątkowej oferty gastronomicznej. – Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Renata Goniewicz z „Finezji Smaku”.

Wspaniale gotować potrafią również członkinie Koła Gospodyń. Poza tym tworzą też najpiękniejsze serwety, haftowane obrazy i świąteczne ozdoby, budzące zachwyt w kraju i poza jego granicami. Panie chętnie dzielą się również swoimi kulinarnymi przepisami, wśród potraw proponując także i te, które w szczególny sposób związane są ze Sławkowem i Zagłębiem. – Nasze koło powstało w 1967 roku. W tej chwili liczy piętnaście członkiń. Specjalizujemy się w wykonywaniu serwetek frywolitkowych, ręcznie wykonywanych, czy szydełkowych i richelieu – mówi Irena Lasek, przewodnicząca koła. – Oprócz serwetek wyszywamy także obrazy, również wzorem gobelinowym, wykonujemy na szydełku różnego rodzaju filiżanki, aniołki czy bombki – dodaje Stanisława Dubiel – Opałka.

Dzięki wsparciu środkami unijnymi i przy zaangażowaniu samorządu miasta młodzi mieszkańcy Sławkowa mogą rozwijać tu swoje talenty i pasje. Do ich dyspozycji są nowoczesne obiekty rekreacyjne, kluby sportowe i działające w mieście sekcje kulturalne. – Dzięki pozyskanym środkom nasza młodzież, niezależnie od wieku, może korzystać z nowoczesnych urządzeń na terenie skateparku – mówi przewodnicząca rady miejskiej Marta Rus.

Ważną częścią potencjału rozwojowego Sławkowa jest potencjał edukacyjny. Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego i Zespół Szkół im. Jana Pawła II kształcą w nowoczesny, efektywny sposób, czego dowodem są regionalne i ogólnopolskie sukcesy uczniów. – Kiedy zastanawiamy się, czy miastu zależy na własnym rozwoju, należy patrzeć na to przez pryzmat placówek oświatowych. Bo to przecież tu są młodzi ludzie, którzy stanowić będą o naszej przyszłości. Władze miasta dbają wspierają i pomagają w rozwoju placówek. Przekłada się to na konkretne efekty, w naszym przypadku jest to miejsce wśród pięciuset najlepszych liceów w Polsce – podsumowuje Danuta Janik, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II.

Tym, co w pierwszej kolejności przyciąga uwagę wszystkich odwiedzających Sławków, to bogactwo przyrodnicze. Tereny leśne są ulubionym miejscem nie tylko dla osób lubiących aktywny wypoczynek na dwóch kółkach. To także idealna przestrzeń do rekreacyjnego biegania i nordic walking. W leśnych ostępach rozgrywane są między innymi marsze na orientację.

Miasto Sławków to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie regionu. Dzięki środkom unijnym zyskało ogromną szansę na rozwijanie swojego potencjału gospodarczego, społecznego i turystycznego. Przede wszystkim jednak Sławków wypiękniał. Naprawdę, warto przekonać się o tym na własne oczy!

template joomlatemplate joomla gratuit
logotype

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl